Ręcznie szyte poszewki
na poduszki z własnym nadrukiem

12:53:00


Od jakiegoś czasu planowałam wymianę poszewek na poduszkach, które kupiłam jeszcze w gimnazjum. Mój projekt oswajania przestrzeni w wynajmowanym pokoju nabrał jeszcze większego znaczenia, dlatego postanowiłam własnoręcznie uszyć i pomalować poszewki. Gotowi na nietypowy tutorial?

Odkąd pojechałam na studia zaliczyłam już trzy mieszkania. Pamiętam, że gdy tylko się przeprowadziłam do Białegostoku jako 19-latka i rodzice już ruszyli w drogę powrotną, usiadłam na łóżku. Nie wiedziałam, co ze sobą począć. Jedyne, co mi wtedy przyszło do głowy, to wziąć się za rozpakowywanie i urządzanie pokoju. Nie minęły 2 godziny i poczułam się lepiej. Na półkach stały ramki ze zdjęciami i książki, w szafie wisiały moje ubrania, łóżko zostało zaścielone i przykryte kocem. Oswoiłam przestrzeń. 
Robię tak w każdym mieszkaniu/pokoju, w którym mieszkałam. Obecnie wynajmuję duży pokój. Moja osławiona meblościanka rodem z PRL-u, stół (w końcu się udało go odzyskać), stolik kawowy i łóżko, na którym obowiązkowo muszą być poduszki. Nadają one przytulności pomieszczeniu (zresztą podobnie, jak kwiaty).

Dzisiaj przygotowałam dla Was tutorial w trochę nietypowej formie. Za pomocą rysunków :) Jeżeli macie maszynę, to jesteście szczęściarzami i przygotujecie poszewkę w kilka minut. Jeżeli jednak podobnie jak ja nie posiadacie tego magicznego urządzenia, to proponuję Wam uszycie poszewki ręcznie. Oswójmy razem przestrzeń!

Potrzebne Wam będą:
- stare prześcieradło 
- nożyczki, 
- linijka,
- ołówek
- igła z nitką
- centymetr
- pędzle (polecam Wam jeden duży płaski i mały okrągły do wykończeń)
- farba do tkanin
ewentualnie: stemple, marker do tkanin


Krok 1. Ze starego prześcieradła wycięłam 4 kwadraty o wymiarach 50 cm x 50 cm, które wcześniej odmierzyłam za pomocą centymetra i zaznaczyłam ołówkiem. Jeżeli chcecie przygotować tylko jedną poszewkę, wystarczy, że wytniesz 2 kwadraty. 


Krok 2. Gdy masz już gotowe kwadraty, wyprasuj je dla łatwiejszego malowania. Za pomocą linijki/stempla i ołówka narysuj wzór. Jeżeli chcesz taki, jak na rysunku, możesz też użyć taśmy malarskiej. Gotową poszewkę odłóż do wyschnięcia. Po 24 godzinach zabezpiecz ją żelazkiem.

Podczas przygotowywania projektu planowałam geometryczny wzór. W trakcie wycinania fragmentów jednak wpadłam na pomysł spersonalizowanych poduszek dla mnie i Szarookiego.


Krok 3. Gotowe kawałki czas zszyć!

Podczas szycia warto pomóc sobie szpilkami, by odpowiednio nadać poszewce kształt.


Zróbcie to dowolnym sposobem. Pamiętajcie jednak, żeby zszyć najpierw tylko 3 ścianki. Następnie wkładacie wkład i kończycie szycie.

Gotowe! Przy malowaniu swoich poduszek zdecydowałam się na dwukolorowe paski i logo Deadpoola dla Szarookiego oraz dwukolorowe kropki i słodkiego lisa.


Jeżeli potrzebujecie wskazówek, jak malować farbami do tkanin, to zapraszam Was do mojego dwuczęściowego poradnika: Cz. 1 i Cz.2

A Wy macie swoje ulubione poduszki w domu?
Jakie są Wasze sposoby oswojenie przestrzeni?

Może Ci się spodobać

0 komentarze