Jak stworzyć ogród na balkonie?

17:57:00


Od ponad trzech miesięcy pracowałam nad zagospodarowaniu balkonu. Szukałam inspiracji, gromadziłam materiały, aż w końcu stworzyłam miejsce, w którym naprawdę można wypocząć. Zapraszam do mojego ogrodu!

Od najmłodszych lat byłam przyzwyczajona, że mogę wyjść do ogrodu. Wielokrotnie wstawałam rano, otwierałam okno i wychodziłam przez nie do zielonej dżungli stworzonej przez moich dziadków. Później ogród "przeniesiono" i musiałam zacząć używać drzwi ;) Moi rodzice stworzyli jednak niesamowite miejsce, do którego obecnie bardzo chętnie wracam i doceniam każdą chwilę spędzoną w przydomowym ogródku. 

Tego właśnie najbardziej brakowało mi, gdy wyprowadziłam się do Białegostoku. W bloku czułam się jak w klatce - balkon mi nie wystarczał. Po kolejnej przeprowadzce do innego mieszkania, w którym obecnie przebywamy z Szarookim, stwierdziłam, że muszę stworzyć miejsce, w którym będę mogła odetchnąć i odpocząć. Balkon jest bardzo niewielki, więc dużego pola do popisu nie miałam. Wiedziałam jednak, że parę drobiazgów i nabierze on innego wyglądu.
Wszystko zaczęło się od próby wyhodowania Bratków oraz pomidorów z nasionek. Pierwsze jeszcze walczyły, z drugich nic nie wyrosło. W rezultacie dałam im spokój, pozostawiłam na parapecie i podlewałam je już tylko wtedy, gdy mi się przypomniało. Jakiś czas później kupiłam dużą skrzynkę, w której zasadziłam zioła - oregano z ogrodniczego, bazylię z Lidla oraz miętę z ogrodu rodziców. Początkowo chciałam ją zawiesić na poręczy, jednak kupiłam złe uchwyty, które mi to uniemożliwiły. Stała więc na parapecie balkonowym, a podczas większych ulew czy wiatrów stawiałam ją na podłodze lub wnosiłam do mieszkania.
Pomysł na półeczkę zrodził się w maju. Uwielbiam meble zrobione z drewnianych skrzynek, także pomyślałam, że będzie to ładnie wyglądać na moim balkonie. Przez jakiś czas szukałam takiej skrzynki w internecie i sklepach, aż stwierdziłam, że pójdę na pobliski targ i popytam sprzedających. Jeden bardzo miły pan wynalazł mi najładniejszą sztukę i sprzedał mi ją za 3 zł. Pozostało jedynie odpowiednie przygotowanie skrzynki, oszlifowanie jej i zabezpieczenie farbą.

Znajdźcie dobrą farbę, która dokładnie pokryje drewno i je zabezpieczy. Dodatkowo możecie zawoskować skrzynkę dla dodatkowej ochrony. Dajcie jej odpocząć i odstawcie w miejsce, w którym nie będzie przeszkadzała. I jeżeli macie możliwość, nie malujcie w domu - jeżeli jednak tak, jak ja, nie mieliście innego miejsca, otwórzcie wszystkie okna i dobrze wywietrzcie pomieszczenie.

Gdy nasza skrzynka jest gotowa, możemy ją wystawić na balkon. Teraz najprzyjemniejsza chwila - sadzenie kwiatków oraz ziół. Na górną półkę postawiłam skrzynkę z ziołami pierwszej potrzeby, które albo dostałam od mamy, albo kupiłam w sklepie. Uważajcie zawsze na rośliny z marketu, ponieważ niektóre mogą zawierać nieproszonych gości. Właśnie tak miałam z moją nieszczęsną poziomką, w której gniazdko uwiły skorki. Musiałam się jej niestety pozbyć, ponieważ robaczki przedostały się także do mieszkania.Wracając jednak do ziół - warto pomyśleć o oznaczeniach. Ja w tym celu użyłam spinaczy, które podpisałam i zaczepiłam o łodyżki lub stelaże.Na dolnej półce znajdziecie liść laurowy, lawendę oraz cząber, po które sięgam rzadziej. Przy wyborze doniczek zdecydowałam się na odcienie niebieskiego. Tak naprawdę zaczęło się od kupionej osłonki w Biedronce i pomysł tak mi się spodobał, że tak już zostało. Doniczki idealnie komponują się z białą skrzynką oraz zielenią roślin.

Mój ogród balkonowy to także rośliny na parapecie. Pomidorki (nie pytajcie jakie, bo nawet mama nie wiedziała dokładnie jaki to rodzaj) rosną w zastraszającym tempie. Obok w słoiczku dumnie pręży się Bratek, z którego jestem bardzo zadowolona, bo wyhodowałam go z nasionek. W kolejnej doniczce znajduje się nowy nabytek, czyli czerwone różyczki, a ich sąsiadką została dogorywająca melisa.

Cały balkon, mimo że niewielki, zyskał teraz trochę bardziej przytulnego wyglądu. W słoneczne dni (lub przynajmniej te niedeszczowe) wystawiam krzesło i można się zrelaksować. Książka, gorąca herbata i odcinam się od świata. Gdy mam zdalną zmianę, mogę wyjść na balkon i pracować w otoczeniu aromatycznych ziół oraz kwiatów. Poziom tolerancji się podnosi automatycznie, a w mojej pracy jest to bardzo przydatne.


Takie miejsce jest potrzebne - móc odetchnąć i poczuć się jak w domu. Zwłaszcza wieczorami ogród nabiera niesamowitego klimatu.


Można usiąść w otoczeniu świeczek i obejrzeć film lub po prostu się wyciszyć. Idealny sposób na zakończenie kolejnego kreatywnego dnia!

Może Ci się spodobać

0 komentarze