Jak odnowić starą puszkę?

18:31:00


Uwielbiam wszelkiej maści pojemniki czy koszyczki. Kuchnia sprzyja tego typu organizacjom - dużo łatwiej jest znaleźć i korzystać z danej rzeczy, jeśli jest w opisanym opakowaniu. Dzisiaj pokażę Wam, jak nadać mu ciekawy wygląd.

Należę do tych osób, które uwielbiają praktyczne rzeczy o niebanalnym wyglądzie. Dlatego nawet miska czy pojemnik potrafią mnie zachwycić, jeśli wyróżniają się kształtem lub kolorem. W mojej kuchni znajdziecie wiele pojemników oraz słoiczków, wypełnionych przyprawami, mąką czy płatkami owsianymi. Są już jednak lekko zniszczone i zupełnie niepasujące do siebie. Postanowiłam coś z tym zrobić - chwyciłam za pędzle, farbę i... Zobaczcie sami.

COŚ NOWEGO W MOJEJ PRACOWNI: FARBA KREDOWA
 
Jako pierwszą, odnowiłam czarną puszkę w kwieciste wzory. Nigdy specjalnie mi się nie podobała, jednak ze względu na jej rozmiar, używałam jej do przechowywania płatków owsianych (których zawsze mam pod dostatkiem). Przez jakiś czas zastanawiałam się, jak mogłabym ją odświeżyć, aż w końcu trafiłam na farbę kredową. Pierwszy raz z niej korzystałam, jednak jestem zadowolona zarówno z efektu, jak i z pracy z tym specyfikiem. Dobrze się nakłada, dokładnie kryje i nie wymaga specjalnych przygotowań. Kosztuje około 14 zł i  choć nie należy do najbardziej wydajnych, to nadrabia uniwersalnością - pomalujemy nią drewno, metal, plastik, a nawet skórę.

POTRZEBUJECIE:
  • starej puszki
  • szerokiego pędzla
  • mniejszego pędzla
  • taśmy malarskiej (lub taśmy washi)
  • farby kredowej (u mnie w kolorze błękitu)
  • białej farby akrylowej
  • patyczków do uszu

Krok 1. Przed malowaniem pamiętajcie o dokładnym wymieszaniu farby. Następnie za pomocą taśmy malarskiej zakrywamy przestrzeń, której nie chcemy ubrudzić i malujemy! Ja zdecydowałam się pomalowanie całej dolnej części poniżej zamknięcia.


Krok 2. Poczekajcie, aż pierwsza warstwa dokładnie się utrwali, a następnie pomalujcie jeszcze raz. Gdy wszystko wyschnie, odklejcie taśmę malarską. Jeżeli chcecie, to możecie na tym zakończyć odnawianie, ja jednak zdecydowałam na ozdobienie jej białą farbą.

 Krok 3. Za pomocą taśmy wyznaczyłam kształt "zębów" (lub trójkątów - jak kto woli) na wszystkich czterech ściankach. Dodatkowo zabezpieczyłam puszkę przed otwarciem i przykleiłam zamknięcie do wieczka, by nie opadało nam na malowany obszar.


Krok 4. Za pomocą mniejszego pędzla zamalowujemy środek wyznaczonego kształtu. Czekamy, aż pierwsza warstwa wyschnie i malujemy ponownie.


 Krok 5. Gdy "zęby" schną, możemy wziąć się za ozdabianie dołu. Za pomocą patyczka do uszu zanurzonego w farbie, malujemy nieregularne kropki na wszystkich czterech ściankach. Znów - czekamy, aż wyschnie.


I gotowe! Opcjonalnie możemy zabezpieczyć puszkę specjalnym lakierem, jednak nie miałam takiego pod ręką. Dodatkowo możemy nakleić etykietkę na przedzie, co ułatwi identyfikację zawartości.


A jak Wy macie sposób na odnowienie starej puszki? :)

Może Ci się spodobać

0 komentarze